Kovo 24 dieną minima Pasaulinė tuberkuliozės diena


Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamento Kelmės skyrius primena, kad kovo 24 dieną minima Pasaulinė tuberkuliozės diena, skirta informuoti visuomenę apie pavojingą ligą, jos daromą žalą bei profilaktikos priemones. Jau keleri metai sergančiųjų tuberkulioze skaičius mažėja, tačiau išlieka pakankamai didelis lyginant su kitomis Europos Sąjungos šalimis. Pagal sergamumo dažnumą Lietuvą lenkia tik Rumunija.

Tuberkuliozė (toliau – TB) – infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos (Mycobacterium tuberculosis), perduodamos oro lašeliniu (aerozoliu) būdu – įkvepiant. Infekcija pirmiausiai pakenkia plaučiams, tačiau gali būti pažeistas ir bet kuris kitas organas (sąnariai, limfmazgiai, kaulai ir kt.). Lietuvoje fiksuojant užregistruotus naujus atvejus, statistikos kreivė mažėja. 2016 m. naujų atvejų buvo diagnozuota 1 150, arba 40 atvejų 100 tūkst. gyventojų; 2020 m.  registruota 591 naujas tuberkuliozės atvejis, arba 21,1 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Mažėjančią statistiką pakoregavo taikytas karantinas – galimai sergantys žmonės nesikreipė į šeimos gydytojus, jiems nebuvo atlikti tyrimai ir liga nediagnozuota, neužkardytas jos plitimas. Kyla rizika, kad liga komplikuosis ir bus sunkiau gydoma. Kelmės rajone taip pat matomas sergančių tuberkulioze atvejų mažėjimas, tačiau sergamumas vis dar išlieka gerokai aukštesnis nei Lietuvos sergamumo vidurkis: 2019 m. sergamumas tuberkulioze rajone buvo 70,2  atvejo 100 tūkst. gyventojų, 2020 m. – 46,8 atvejo 100 tūkst. gyventojų, 2021 m. – 44,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų.

Kelmės rajone 2021 m. buvo užregistruota 11 naujų atviros plaučių tuberkuliozės atvejų, iš kurių  daugiausiai sirgo vyrai – 9 (7 kaimo, 2 miesto gyventojai). Socialinis vyrų ligonių statusas įvairus, nuo moksleivio iki pensininko, pagal amžių dominuoja 40–49 m. darbingo amžiaus asmenys. Atvira tuberkuliozės forma sirgo ir dvi garbaus amžiaus kaimo gyventojos. Visi ligoniai hospitalizuoti, vienas asmuo mirė. Atlikus tuberkuliozės židinių epidemiologinę diagnostiką nustatyti ir ištirti 47 kontaktiniai asmenys. Suorganizuoti ir atlikti 9 asmenų, neturinčių privalomojo sveikatos draudimo,  profilaktiniai patikrinimai dėl tuberkuliozės išaiškinimo. Džiugu, kad rajone per 2021 m. tuberkulioze nesusirgo nei vienas  vaikas (2020 m. sirgo 1 vaikas).

Manoma, kad sergamumo TB gerėjimą lėmė trys pagrindinės priežastys. Pirmoji – COVID-19 pandemijos metu nešiojamos medicininės kaukės – jos apsaugojo ir nuo tuberkuliozės bakterijos plitimo. Antroji priežastis: nuo 2017 m. tuberkuliozei gydyti pradėti taikyti nauji vaistai. Trečioji priežastis – efektyviai veikiantis ambulatorinis gydymas. Sukurta valstybinė tuberkuliozės kontrolės ir profilaktikos DOTS sistema – tiesiogiai stebimas standartizuotas gydymas.

Pagrindinės sergamumo tuberkulioze priežastys, kurios vyrauja ne tik pasaulyje, bet ir mūsų šalyje: vėlyvas sergančiųjų išaiškinimas ir nesėkmingas gydymas, kurį dažnai apsunkina ne tik sukėlėjo ypatybės, bet ir tinkamo gydymo režimo nesilaikymas, pacientų motyvacijos stoka. Ši liga gali būti pavojinga bet kuriam iš mūsų. Žmogaus organizmo atsparumą tuberkuliozės bakterijai silpnina netinkama mityba, pervargimas, neigiamos emocijos, pergyvenimai, lėtinės plaučių, skrandžio ligos, cukrinis diabetas, nesaikingas alkoholio vartojimas, rūkymas. Ligai talkina prasta asmens ir aplinkos higiena. Tuberkuliozės plitimas susijęs su gyventojų migracija, socialinėmis, ekonominėmis problemomis, medicininiais faktoriais, skurdu, alkoholizmu, ŽIV/AIDS, narkomanija, bedarbyste, nepakankama prieštuberkuliozine profilaktika, pavėluota diagnostika. Pagrindinis tuberkuliozės sukėlėjo platintojas – asmuo, sergantis atvira plaučių tuberkulioze. Sveikam organizmui pavojinga ne atsitiktinė, vienkartinė tuberkuliozės mikobakterijų dozė, o daugkartinis masyvus bakterijų patekimas į organizmą, t. y. pavojinga tiems, kurie ilgą laiką praleidžia kartu (gyvena, dirba, mokosi ir pan.). Dauguma užsikrėtusiųjų nesuserga, t. y. tampa tik infekuoti, jie neturi jokių tuberkuliozei būdingų klinikinių požymių ir nėra pavojingi aplinkiniams, o tik esant tam tikroms sąlygoms ir aplinkybėms gali susirgti

Požymiai, kai galima įtarti tuberkuliozę ir būtina  kreiptis į savo šeimos gydytoją: greitesnis nuovargis, bendras organizmo silpnumas, sumažėjęs apetitas, svorio kritimas, nuotaikų kaita, apatija, užsitęsusi temperatūra, padidėjęs prakaitavimas, ypač naktimis, dažnos viršutinių kvėpavimo takų infekcijos bei besikartojantys plaučių uždegimai. Jei žmogus susirgo atvira plaučių tuberkulioze, net ir pradėjus gydymą, ligonis yra pavojingas aplinkiniams ir yra gydomas ligoninėje specializuotame skyriuje. Šeimos nariams bei kitiems artimai bendravusiems (pvz., draugams, bendradarbiams, klasės draugams ir kt.) su sergančiuoju, privalu pasitikrinti sveikatą. Suaugusieji tiriami rentgenologiškai (atliekama krūtinės ląstos rentgenograma), o vaikams atliekamas tuberkulino mėginys. Visais šiais atvejais reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Kasmet, tuberkulino mėginius rekomenduojama atlikti visiems 7 metų amžiaus ir tam tikrų rizikos grupių vaikams (bendraujantiems su sergančiais tuberkulioze šeimoje ar kolektyve, lėtiniams ligoniams ir kt.). Už šį mėginį asmenims mokėti nereikia.

 Viena iš tuberkuliozės specifinių profilaktikos priemonių – skiepijimai BCG vakcina, kuri apsaugo mažus vaikus nuo labai sunkių ir mirtinų tuberkuliozės formų. Tačiau ji yra aktyvi tik iki 5 metų, revakcinacijos nėra. Darbuotojams, dirbantiems maisto gamyboje, sveikatos priežiūros, vaikų mokymo ir auklėjimo, paslaugų teikimo gyventojams ir kitose veiklos srityse, privaloma prieš pradedant dirbti ir vėliau kasmet pasitikrinti sveikatą, ar neserga tuberkulioze, atliekant krūtinės ląstos rentgenogramą. Atvykusieji iš šalių, kuriose didelis sergamumas tuberkulioze (didesnis nei 50 atvejų 100 000 gyventojų), turi būti tiriami dėl tuberkuliozės kasmet 5-erius metus nuo atvykimo į mūsų šalį. Bendrosios apsisaugojimo nuo tuberkuliozės priemonės, stiprinančios imunitetą – visavertė mityba, grūdinimasis, buvimas gryname ore, darbo ir poilsio režimo užtikrinimas, asmens higienos įgūdžių ugdymas, ypač socialinės rizikos asmenims.

Tinkamas gyvenimo būdas, skiepai, savalaikė diagnostika ir gydymas, socialinė atsakomybė prieš save ir aplinkinius, valstybės parama, sąlygoja sveikatos išlaikymą ar jos susigrąžinimą.

  

Šiaulių departamento Kelmės skyriaus vedėja Alma Mackevičienė

http://www.ulac.lt/naujienos/pranesimai-spaudai/bus-pazymima-pasauline-tuberkuliozes-dienahttp://www.ulac.lt/naujienos/pranesimai-spaudai/bus-pazymima-pasauline-tuberkuliozes-diena


Kitos naujienos

Dalintis