Atminties kelias 1941–2021

Rugsėjo 16 d. Užventyje paminėta Lietuvos žydų genocido diena. Minėjimo dalyvių eisena istoriniais žydų takais prasidėjo prie atminimo ženklo Užvenčio sinagogai atminti.

Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos istorijos mokytoja Nemira Rimdeikienė papasakojo apie žydų gyvenimą Užventyje, savo prisiminimais pasidalijo ir Zamė Cvikas. Vėliau eisenos dalyviai keliavo į žydų sušaudymo vietą Pašilvės miške.

Atminties ceremoniją Pašilvėje vedė Užvenčio Šatrijos Raganos dvyliktokai ir istorijos mokytoja Jūratė Maziliauskienė, muzikinį kūrinį atliko Užvenčio kultūros centro meno vadovas Algimantas Butnorius ir Vaclovas Dauskurdis. Kartu su užventiškiais paminėti Holokausto 80-mečio atvyko ir Kelmės rajono savivaldybės administracijos direktorius Stasys Jokubauskas.

Vakare Užvenčio kultūros centre turėjome progą išgirsti unikalią muzikinę operos solisto Rafailo Karpio ir pianisto Dainiaus Mažinto programą „Laiškai iš praeities“, kurią pats solistas yra pavadinęs socialiniu-istoriniu reiškiniu, nes jos metu klausytojams suteikiama galimybė prisiminti ir pagerbti atminimą tų Lietuvos piliečių, kurių jau nebegalime matyti. „Dainas rinkau pats – tai man artima, tai man įdomu, tai – sąsajos su mano šaknimis“, – sakė Rafailas Karpis, šiuo koncertiniu ciklu prisilietęs ir prie savo šaknų. Pajutęs ypatingą susidomėjimą žydų muzika, ypač jidiš dainomis, solistas pateikė platų litvakų ir kitų žydų kompozitorių sukurtų dainų repertuarą. Projektas „Laiškai iš praeities“ įprasmina iki Antrojo pasaulinio karo Lietuvoje gyvavusią žydų kultūrą, juolab, kad daugelio dainų tekstai glaudžiai susiję su Vilniaus ir tuometinės Lietuvos istorija.

Už puikią programą Rafailui Karpiui ir Dainiui Mažintui publikos vardu dėkojo Kelmės rajono savivaldybės mero pavaduotojas, laikinai einantis mero pareigas, Egidijus Ūksas.

Informaciją parengė Užvenčio kultūros centro direktorė Odeta Kuličauskienė

Nuotraukos Indrės Domeikienės

Skip to content