Spausdinti puslapio vidurį
Paveldo objektai
Kelmės krašto kultūros paveldas

Kelmės kraštas – tik nedidelė Lietuvos dalelė, esanti jos vakarinėje dalyje. Kelmės rajono savivaldybės teritorija užima 1705 km2 plotą.

Kelmės rajone yra saugoma daugiau kaip 400 kultūros paveldo vertybių. 

Dalis rajono teritorijos išsidėsčiusi Vidurio Žemaičių aukštumoje, kita – Rytų Žemaičių plynaukštėje. Labai graži ir įvairi krašto gamta.

Reljefą įvairina ežerai, upės ir jų slėniai. Per kalvotą teritoriją melsva juosta vingiuoja Dubysa su intakais Šiauše, Gryžuva, Kražante.

Netoli Kolainių – Ventos upės aukštupys su intakais Ušna, Aunuva, Knituoja, Ganse.

Miškų žalumynuose paskendę tyvuliuoja 53 ežerai. 25 proc. teritorijos užima miškai. Kelmės rajono vaizdinga gamta itin svarbi savitu istoriniu, kultūriniu kraštovaizdžiu, svarbiausiais jo objektais: piliakalniais, dvarų sodybomis, senovės laidojimo vietomis, sakraliniais statiniais.

Vertinant nekilnojamąjį Kelmės rajono savivaldybės kultūros paveldą reikšmingiausi, paveldosaugos  specialistų teigimu, Kelmės krašte yra archeologijos, dvarų sodybų ir sakralinio architektūros paveldo objektai, kurie iš kitų išsiskiria:

• didele architektūrine ir sakraline verte (Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos bažnyčios ir Bernardinų vienuolyno ansamblis, Lietuvos teritorijos bendrajame plane priskiriamas ypač svarbių nacionalinių kultūros vertybių arealų grupei);

• architektūrine, kraštovaizdine ir etnokultūrine verte (Kelmės, Beržėnų ir Pagryžuvio dvarų sodybų kompleksai);

• istorine ir kraštovaizdine verte (vėlyvieji Kubilių, Papilių, Burbaičių piliakalniai);

• medine architektūra (Liolių Šv. apaštalų Simono ir Judo Tado bažnyčios ir varpinės ansamblis);

• regionui būdingais geležies amžiaus pilkapynais.

Kelmės rajono savivaldybė daug dėmesio skiria paveldo objektų išsaugojimui, atkūrimui ir prasmingam jų pritaikymui.

2001–2013 m. buvo tvarkomas sakralinis kultūros paveldas: restauruota Liolių bažnyčia ir varpinė; suremontuoti Pakražančio, Karklėnų, Kiaunorių bažnyčių stogai, Tytuvėnų cerkvė, Kelmės Evangelikų reformatų ir Katalikų bažnyčios.

Išskirtinis dėmesys buvo skiriamas istoriniam Kražių miesteliui: buvo tvarkoma Kražių bažnyčia, Europos Sąjungos fondų, Lietuvos valstybės ir savivaldybės lėšomis atlikta Kražių kolegijos pastato restauracija ir jo pritaikymas ten įkuriant Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus kultūros centrą.

Daug darbų padaryta tvarkant Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos bažnyčią ir Bernardinų vienuolyno ansamblį. Tuo laikotarpiu taip buvo restauruoti Kelmės dvaro ansamblio centriniai rūmai ir svirnas.

Siekiama, kad Kelmės rajono kultūrinio paveldo objektai būtų ne tik saugojami, bet ir lankomi turistų bei gyvi ten vykstančia kultūrine veikla.

Gilesniam kultūrinio paveldo vertybių pažinimui yra parengti teminiai turizmo maršrutai.

Daugelyje vertingų paveldo pastatų yra įkurti muziejai, kur autentiškoje aplinkoje galima plačiau susipažinti ne tik su paveldo objektais, bet ir su krašto istorija, kilnojamosiomis kultūros vertybėmis.

Kelmės dvaro ansamblio pastatuose įsikūręs Kelmės krašto muziejus.

Apie Kražių miestelio ir jėzuitų įkurtos kolegijos istoriją daugiau galima sužinoti Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centro muziejuje. 

Atgal
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
28293001020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
26272829303101
Liepa
    2021     
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. paštą ir gaukite
mūsų naujienas pirmieji: