Spausdinti puslapio vidurį
Biudžetinė įstaiga Kelmės rajono savivaldybės administracija,
Vytauto Didžiojo g. 58, 86143 Kelmė
Įstaigos kodas 188768730, Juridinių asmenų registras
Tel. / faks. (8 427) 69052,
el. paštas info@kelme.lt
E. pristatymo dėžutė 188768730
Vilniuje užregistruotas dar vienas hepatito A protrūkis
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja apie Vilniuje užregistruotą dar vieną šeiminį virusinio hepatito A (VHA) protrūkį. VHA šių metų vasario pabaigoje susirgo pirmasis šios šeimos narys, po mėnesio – antrasis. Pirmojo ligonio užsikrėtimo priežastis nežinoma. Jis iš Lietuvos nebuvo išvykęs. Antrasis šios šeimos narys užsikrėtė artimo sąlyčio būdu. 
Balandžio 10 d. ULAC paskelbė apie kitą VHA šeiminį protrūkį, kai susirgo trys šeimos asmenys. Pirmasis susirgęs asmuo galėjo užsikrėsti kelionės į Vidurinę Aziją metu.
 
Per tris šių metų mėnesius Lietuvoje užregistruota 17 susirgimų hepatitu A atvejų. Tiek pat atvejų VHA buvo užregistruota per visus praėjusius metus. Tiek pernai, tiek šiemet VHA aktyviai plinta šeimose ar tarp  artimai bendraujančių asmenų.
 
Hepatitas A (HA) plinta fekaliniu – oraliniu būdu per maistą, vandenį arba artimą sąlytį. HA viruso infekcijos šaltiniu yra žmogus, sergantis kliniškai išreikšta arba besimptome šios infekcijos forma. Virusas su išmatomis pradeda išsiskirti praėjus vienai savaitei po užsikrėtimo, o pirmieji ligos požymiai gali pasireikšti po 14-45 dienų nuo užsikrėtimo. Užsikrečiamasis laikotarpis dažniausiai tęsiasi apie tris savaites. Džiovinti vytinti pomidorai, nepasterizuotos sultys, žuvis, moliuskai, šaldytos uogos yra dažniausi infekcijos plitimo rizikos veiksniai.
 
HAV paplitęs visame pasaulyje, išskyrus Šiaurės Amerikos, Šiaurės ir Vakarų Europos, kai kurias Pietų ir Rytų Europos šalis, Australiją, Japoniją. Pagal HA paplitimo rodiklius pasaulio šalys skirstomos į didelio endemiškumo šalis (pvz., Egiptas, Tunisas, Indija, Tailandas), vidutinio endemiškumo šalis (Rytų ir Pietų Europos šalys) ir mažo endemiškumo šalis (Šiaurės ir Vakarų Europos, Japonija ir Šiaurės Amerikos šalys). Todėl keliaujant į didelio endemiškumo šalis rekomenduojama pasiskiepyti.
 
ULAC medikai primena, kad vakcinacija yra efektyviausia VHA profilaktikos priemonė. Pasiskiepijus dvejomis dozėmis apsauginis antikūnių titras gali išlikti iki 20 metų. O rankų plovimas – pati efektyviausia riziką užsikrėsti mažinanti priemonė.
 
Rankos su muilu kruopščiai turi būti plaunamos visada – pasinaudojus tualetu, kai jos nešvarios, prieš valgant, prieš ir po maisto gaminimo, po darbo su nešvariais indais ar stalo įrankiais, kitais daiktais, grįžus iš lauko, kiemo, daržo, sodo, pasinaudojus visuomeniniu transportu, pabuvus viešose vietose, pabendravus su sergančiu žmogumi, netgi po nosies valymo, pažaidus su gyvūnais.
 
Vykstantiems į šalis, kuriose dėl didelio sergamumo VHA yra padidėjusi rizika užsikrėsti, ULAC medikai rekomenduoja pasiskiepyti, vartoti saugų maistą ir vandenį, kuo dažniau plauti rankas arba jas valyti alkoholinėmis servetėlėmis.
 
Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai
Komentarų sąrašas
komentarų nėra
Atgal
Rajono meras
VACLOVAS ANDRULIS
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
29303101020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
26272829300102
Birželis
    2017     
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. paštą ir gaukite
mūsų naujienas pirmieji: