Spausdinti puslapio vidurį
Biudžetinė įstaiga Kelmės rajono savivaldybės administracija,
Vytauto Didžiojo g. 58, 86143 Kelmė
Įstaigos kodas 188768730, Juridinių asmenų registras
Tel. / faks. (8 427) 69052,
el. paštas info@kelme.lt
E. pristatymo dėžutė 188768730
Socialinių paslaugų kūrimas šeimoje ir bendruomenėje: Latvija, Estija

2017 m. gruodžio 6–8 d. trys Kelmės rajono savivaldybės administracijos darbuotojai ir vienas vijurkų vaikų globos namų atstovas dalyvavo kvalifikacijos tobulinimo seminare „Socialinių paslaugų kūrimas šeimoje ir bendruomenėje: Latvija, Estija“.

Seminaro tikslas – susipažinti su Latvijos ir Estijos socialine politika, bendruomenių patirtimi, teikiant socialines paslaugas šeimoje ir bendruomenėje, bei kurti Lietuvoje savo bendruomenėje kompleksiškai teikiamas paslaugas, kurios sudarytų galimybes asmeniui ar šeimai gauti jų poreikius atitinkančias paslaugas ir reikiamą pagalbą šeimoje, bendruomenėje.

Mokymuose dalyvavo per 100 socialinių darbuotojų, savivaldybių administracijų atstovų iš visos Lietuvos. Į Latviją ir Estiją dalyviai vyko dviem autobusais. Grupė buvo suskirstyta į tris grupeles, nes socialinės įstaigos negalėjo priimti tiek daug lankytojų.

Per tris mokymų dienas buvo aplankytos trys socialinės įstaigos Latvijos sostinėje Rygoje.

Buvo aplankyta asociacija „Dzintarkrasta serviss“, socialinio aprūpinimo centras „Liepa“. Dalyviai susitiko su centro direktore Ilze Purinia. Direktorė papasakojo, kaip ir kokias paslaugas teikia jų centras, kaip darbuotojai bendradarbiauja su kitomis institucijomis, kurios teikia socialines ir užimtumo paslaugas jų klientams. Centras yra visuomeninė organizacija, teikianti ilgalaikės (trumpalaikės) socialinės globos paslaugas 140 senyvo amžiaus ir neįgalių Rygos gyventojų. Minėtos paslaugos kaina vienam gyventojui priklauso nuo asmens savarankiškumo lygio. Už paslaugas asmenys moka 90 proc. iš savo pajamų, o kitą dalį kompensuoja asmens artimieji. Centro direktorė pabrėžė, kad eilė asmenų, kurie pageidautų būti apgyvendinti jų centre, yra labai didelė. Visa globos įstaigos teritorija yra saugoma, aptverta tvora, visą parą budi apsaugos darbuotojai.

Rygoje taip pat buvo aplankytas moterų krizių centras „Marta“. Mokymų dalyviai susitiko su Liene Celminia, socialinio departamento vadove, ir Agate Rublovska, veiklos koordinatore. Centro darbuotojos papasakojo, kokią skubią ir nuolatinę pagalbą moterims, nukentėjusioms nuo smurto, teikia centras, kokia yra centro lobistų veikla, siekiant pagerinti Latvijos teisinį kovos su smurtu prieš moteris pagrindą, kaip formuoti atitinkamą politiką ir įgyvendinti pažangiausią praktiką. Centre pagalbą moterims ar vyrams, patyrusiems smurtą, teikia du psichologai, du psichoterapeutai ir trys juristai. Darbuotojai moteris, kurios nebegali gyventi su smurtautojais, apgyvendina viename iš trijų krizių centrų, esančių Rygoje. Psichologų, psichoterapeutų ir juristų pagalba minėtiems asmenims yra teikiama nemokamai.

Pirmąją mokymų dieną aplankytas Socialinių paslaugų agentūros Edukacijos centras (Education Center in Social services agency) (NVO). Centro direktorė Dacė Blaževiča pristatė agentūros gaires. Socialinė darbuotoja ir Rygos globos namų „Dūjos“ direktorė Gundega Škutanė bei psichologas Arseny Pavlovskiy pristatė jaunimo pataisos programą, apibūdino darbo su jaunimu problemas. Pranešėjai išsamiai papasakojo, kaip jų centre yra dirbama su šeimomis, susidūrusiomis su problemomis, kokiais metodais dirbama, kokia pagalba teikiama.

Antrą mokymų dieną buvo lankytasi keturiose Talino socialinėse įstaigose.

Talino socialinio darbo centre pasitiko direktorė Kersti Poldemaa, ji pristatė savo organizaciją, teikiamas paslaugas, papasakojo apie socialinę politiką Estijoje. Organizacija visokeriopą pagalbą teikia vienišiems benamiams ir šeimoms, kurie neturi nuosavo ar nuomojamo būsto, yra susidūrę su materialinėmis problemomis. Po susitikimo buvo apžiūrėtas jų padalinys – savarankiško gyvenimo namai, kuriuose gyvena 60 asmenų ir šeimų, neturinčių savo gyvenamojo būsto. Įstaigos darbuotojai motyvuoja asmenis ieškoti darbo ir būsto, organizuoja užimtumą. Įstaigoje už apgyvendinimą ir komunalines paslaugas asmenys moka: už vienvietį kambarį – 80 eurų, už dvivietį kambarį – po 60 eurų per mėnesį. Už kiekvieną vaiką pridedama po 6 eurus. Paslaugų gavėjai maistą perkasi ir gaminasi iš savo lėšų, nes kiekviename kambaryje yra įrengtos virtuvėlės su visa reikalinga įranga.

Peeteli parapijos socialiniame centre (Peeteli Churches social center) dalyviai susitiko su direktoriumi Mati Sinisaar ir socialine darbuotoja, kurie pristatė vaikų dienos centro veiklą. Centro prioritetas – vaikų darbinis ugdymas. Vaikai patys suremontavo centro patalpas, dalyvauja stovyklose, kurios vyksta Saremos saloje. Centro veiklas remia Norvegijos visuomeninės organizacijos ir parapijos namai. Vaikams, kurie lanko centrą, yra mokami dienpinigiai, juos vaikai taupo ir naudoja savo poreikiams.

Kitą mokymų dieną buvo aplankytas Talino globos centras (Tallinn Care Center), centro vadovė Imbi Eesmets papasakojo apie socialinių paslaugų šeimoje ir bendruomenėje kūrimą, kompleksiškai teikiamas paslaugas, kurios sudaro galimybes asmeniui ar šeimai gauti jų poreikius atitinkančias paslaugas ir reikiamą pagalbą šeimoje bei bendruomenėje. Daugiausia kalbėta apie suaugusius žmones, nes centras rūpinasi būtent tais asmenimis, kurie daug metų kalėjo įkalinimo įstaigose, yra socialiai nesavarankiški. Centre yra 20 vietų, asmenys gali būti apgyvendinti iki 2 metų. Centras yra visuomeninė organizacija, remiama privačių rėmėjų. Paslaugas iš jų perka savivaldybė.

Dar viena grupė lankėsi Talino vaikų rizikos grupių centre (Tallinn Centre for Children at Risk), dalyviai susitiko su psichologe Oljona Damaskina. Tai vaikų socializacijos centras, kuriame teikiama pagalba sunkaus elgesio ir sutrikusių emocijų vaikams. Vaikai, turinys žalingų įpročių, neišleidžiami iš centro teritorijos, ten yra ir mokykla, kurią mokiniai lanko. Vaikai už gerą elgesį yra skatinami išleidžiant juos į miestą, bet lydint darbuotojui.

Trečią mokymų dieną buvo lankytasi dar dviejose Talino socialinėse įstaigose (Tallinn Family Center, Tallinn Mental Health Center). Dalyviai susitiko su centro vadove Anna Petrova, kuri pristatė centro veiklos gaires, papasakojo apie teikiamas paslaugas. Centre teikiamos palydimosios pagalbos paslaugos asmenims nuo 18 iki 33 metų, sergantiems psichikos ligomis. Centre apgyvendinta 20 jaunuolių, kuriems yra teikiama visokeriopa pagalba siekiant juos integruoti į visuomenę, padėti susirasti mėgstamą užsiėmimą ar įsilieti į darbo rinką.

Kita dalyvių grupė vyko į Šeimos centrą, kur administracijos ir finansų vadovė Tiina Tisler ir socialinė darbuotoja Darja Botkina pristatė įstaigos veiklos sritis, papasakojo apie Estijos socialinę politiką, jos kryptis ir prioritetus.

Po susitikimų globos įstaigose ir paslaugų centruose visi mokymų dalyviai lankėsi Rygos ir Talino senamiesčiuose, apžiūrėjo svarbiausius šių miestų kultūros paminklus. Mokymų metu buvo apsikeista kontaktais su aplankytų įstaigų vadovais siekiant ir toliau bendradarbiauti, keistis gerąja patirtimi.


 

 

 

Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai
Komentarų sąrašas
komentarų nėra
Atgal
Rajono meras
VACLOVAS ANDRULIS
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
26272801020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
26272829303101
Kovas
    2018     
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. paštą ir gaukite
mūsų naujienas pirmieji: