Spausdinti puslapio vidurį
Dėl pagalbos priemonių ūkio subjektams, patiriantiems sunkumų

Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija (toliau — Ministerija), pagal  kompetenciją išnagrinėjusi siųstus raštus dėl pagalbos priemonių ūkio subjektams, patiriantiems sunkumų karantino valstybėje metu bei vykdydama Ministro Pirmininko pavedimus, įformintus Vyriausybės kanclerio 2020 m. kovo 18 d. sprendimu Nr. S-872 bei Vyriausybės kanclerio 2020 m. kovo 20 d. sprendimu Nr. S-927, teikia šią informaciją:

 

1. Dėl paramos darbo vietų išsaugojimui

Paskelbus ekstremaliąją situaciją arba karantiną, ne visais atvejais įmanoma dirbti nuotoliniu būdu, todėl sudėtingais atvejais darbdaviai gali skelbti prastovą arba dalinę prastovą, o valstybė yra pasirengusi prisidėti prie darbo užmokesčio mokėjimo darbuotojams. Kai įmonėje paskelbiama prastova dėl ekstremaliosios situacijos ar karantino, darbuotojas turi gauti ne mažesnę nei minimalią mėnesio algą ir iš jo negali būti reikalaujama atvykti į darbą. Minimali mėnesio alga šiuo metu siekia 607 eurus „popieriuje“, arba 437 eurus „į rankas“. Siekiant, kad nebūtų panaikintos darbo vietos ir atleisti darbuotojai, kuriems paskelbta prastova, paskelbus ekstremaliąją situaciją ar karantiną, darbdaviams, prastovos metu išlaikantiems darbo vietas užimtiems asmenims (darbuotojams), bus mokama subsidija darbo užmokesčiui nuo jiems priskaičiuoto darbo užmokesčio.

Subsidijomis prastovų metu per karantiną galės pasinaudoti neįgaliuosius ir kitas remiamas grupes įdarbinančios įmonės, nevyriausybinės organizacijos ir asociacijos. Į subsidijas negalės pretenduoti tik biudžetinės įstaigos.

Valstybės subsidijų dydžiai:

- 70 proc. nuo darbuotojui priskaičiuoto darbo užmokesčio, bet ne daugiau nei 910,5 euro bruto. Nustatoma pareiga darbdaviui išlaikyti darbo vietą bent 6 mėnesius.

- 90 proc. nuo darbuotojui priskaičiuoto darbo užmokesčio, bet ne daugiau nei 607 eurai bruto. Nustatoma pareiga darbdaviui pareiga išlaikyti darbo vietą bent 3 mėnesius.

Tai reiškia, kad jeigu darbdavys nuspręs mokėti darbuotojui didesnę dalį darbo užmokesčio, daugiau prisidės ir valstybė, nes subsidijos viršutinė riba padidėja iki 1,5 minimalios algos. Jeigu darbdavys nuspręs mokėti mažiau, valstybė prisidės neviršydama vienos minimalios algos. Darbdaviams patiriamos išlaidos bus kompensuojamos iš Užimtumo tarnybos skiriant darbdaviui subsidiją. Kreiptis į Užimtumo tarnybą dėl subsidijos bus galima nuo 2020 m. balandžio 5 dienos. Konsultacijas dėl subsidijų mokėjimo tvarkos teikia Užimtumo tarnyba. Savarankiškai dirbantiems asmenims, kurie iki ekstremaliosios situacijos paskelbimo arba karantino mokėjo socialinio draudimo įmokas ne trumpiau nei 3 mėnesius per pastaruosius metus, bus mokama fiksuoto dydžio išmoka iš Garantinio fondo. Išmokos dydis sieks einamųjų metų minimalių vartojimo poreikių dydžio sumą, tai yra 257 eurus per mėnesį. Išmoką bus galima gauti kreipiantis į Užimtumo tarnybą, tačiau ji nebus mokama tiems savarankiškai dirbusiems asmenims, kurie taip pat dirba pagal darbo sutartį. Daugiau informacijos apie valstybės pagalbą darbuotojams ir darbdaviams galite rasti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos interneto svetainėje adresu:

https://socmin.lrv.lt/lt/naujienos/nauji-sprendimai-kas-pales-pasinaudoti-subsidijomis-paskelbusprastova.

Atkreipiame dėmesį, kad teisės aktai, kurie sudaro galimybę gauti minėtas subsidijas, yra pateikti Lietuvos Respublikos Seimui ir šioms priemonėms reikalingas Lietuvos Respublikos Seimo pritarimas.

2. Dėl mokesčių atidėjimo

Informuojame, kad Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos yra paskelbusi sąrašą ūkio subjektų, kurie automatiškai (be jokio prašymo) atleidžiami nuo delspinigių ir nevykdomas jų mokesčių išieškojimas. Ūkio subjektai, neradę savęs tarp paskelbtų mokesčių mokėtojų, tačiau taip pat patyrę neigiamas pasekmes dėl karantino, dėl pagalbos priemonių jų verslui taikymo gali kreiptis į mokesčių administratorių ir pateikti supaprastintos formos prašymą.

Minėtą formą galima pateikti per Mano VMI (skiltyje Paslaugos > Užsakyti Paslaugą > Paklausimai), atsiųsti el. paštu vmi@vmi.lt arba paprastu paštu. Papildomą informaciją rasite Valstybinės mokesčių inspekcijos interneto puslapyje https://www.vmi.lt/ems/informacija-verslui-del-covid-19.

3. Dėl priemonių, skirtų įmonių likvidimui

Ministerija, Finansų ministerija ir UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (toliau - INVEGA) parengė priemonių paketą, kuris padės įmonėms spręsti likvidumo ir finansines problemas, kylančias  dėl COVID-19. Siekiant padėti smulkiajam ir vidutiniam verslui, patiriančiam sunkumų dėl COVID-19, ir sumažinti skolinimosi naštą, nuspręsta kompensuoti 100 proc. palūkanų paskolos ar lizingo mokėjimų atostogų laikotarpiu (iki 6 mėn.) nepriklausomai nuo finansų įstaigos tipo, skolinimo sandorio tipo, paskolos paskirties ir paskolos gavėjo veiklos pobūdžio. Taip pat pakeisti palūkanų kompensacijų mokėjimo terminai — palūkanų kompensacija įmonėms bus mokama ne kas ketvirtį, o kas mėnesį. Palūkanos bus kompensuojamos nuo karantino paskelbimo pradžios — nuo kovo 16 d. iki metų pabaigos suteiktoms paskolų „atostogoms“. Dar viena priemonė — paskolų garantijos. Be jau esamų ir naudojamų 356 mln. Eur, INVEGA garantijoms teikti papildomai dar skirta 470 mln. eurų. Taip pat bus išplėstas finansų įstaigų, kurios teiks paskolas, sudarys lizingo ar faktoringo sandorius su portfelinėmis garantijomis, ratas.

Ministerija parengė naujos portfelinių garantijų priemonės sąlygas, kurios turi būti suderintos su Europos Komisija. Priemonės tikslas — dėl COVID-19 viruso protrūkio palengvinti gauti finansavimą paskolų ir finansinės nuomos (toliau — lizingo) sandorių forma su pinigų trūkumu susidūrusioms labai mažoms, mažoms ar vidutinėms įmonėms bei didelėms įmonėms. Pagal šią priemonę atrinktiems finansų tarpininkams bus suteikiamos portfelinės garantijos, o finansų tarpininkai lanksčiau teiks paskolas bei lizingo sandorius, skirtus įmonių likvidumui palaikyti, bei suteiks galimybę performinti jau esamų negarantuotų investicinių paskolų (įskaitant lizingo sandorius) ir apyvartinių paskolų (išskyrus atgręžtinius lizingo sandorius) grąžinimo grafikus (įskaitant paskolos ar lizingo sandorio įmokų atidėjimą). Verslas taip pat gali naudotis esamomis Ministerijos finansinėmis priemonėmis, įgyvendinamomis per INVEGĄ.

Plačiau apie esamas ir naujas verslui prieinamas priemones rasite INVEGOS interneto svetainėje adresu: https:/invega.lt/lt/informacija-verslui-del-covid-19/invegos-siuloma-pagalba-verslui/.

Papildomai atkreipime dėmesį, kad tiek Vyriausybės kanceliarijos Valstybinio lygio ekstremaliosios situacijos priemonių taikymo verslui klausimams koordinuoti sukurta darbo grupė, tiek Ministerijoje suburta būtent įmonių likvidumo klausimams spręsti darbo grupė toliau nagrinėja galimas priemones ir būdus, kurie užtikrintų įmonių gyvybingumą ir apsaugotų įmones nuo bankroto.

4. Kitos papildomos priemonės

Papildomai siūlome apsvarstyti kitas galimybes, kurios galėtų pagelbėti išlaikyti verslą šiuo sudėtingu laikotarpiu:

- Kiekviena savivaldybė taip pat imasi veiksmų, kurie prisidėtų prie verslų išsaugojimo.

Pasidomėkite papildomomis galimybėmis savo savivaldybėje.

- VšĮ „Versli Lietuva“ kartu su Ministerija rengia specialias tiesiogines transliacijas verslui internete, kad kartu su įvairiais ekspertais atsakytų į verslui šiuo metu itin aktualius klausimus. Tiesioginių transliacijų metu ekspertai dalijasi naudingais patarimais dėl alternatyvių verslo vystymo galimybių ir atsako į rūpimus klausimus. Transliacijas ir jų įrašus galima rasti VšĮ „Versli Lietuva“ „Facebook“ paskyroje adresu https://facebook.com/pgVersliLietuva/videos/?ref=page_ internal.

Tiek ministerijos, tiek savivaldybės toliau ieško būdų ir svarsto įvairias galimybes, kaip palengvinti šią susiklosčiusią sudėtingą situaciją visiems verslo atstovams.

Aktualią informaciją, kuri nuolat atnaujinama, prašome sekti Ministerijos interneto svetainėje adresu http:/eimin.lrv.lt/.

 

Energetikos ministras, laikinai einantis
ekonomikos ir inovacijų ministro pareigas  Žygimantas Vaičiūnas

 

 

 

 

Atgal
Rajono meras
VACLOVAS ANDRULIS
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
29300102030405
Birželis
    2020     
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. paštą ir gaukite
mūsų naujienas pirmieji: