Spausdinti puslapio vidurį
Biudžetinė įstaiga Kelmės rajono savivaldybės administracija,
Vytauto Didžiojo g. 58, 86143 Kelmė
Įstaigos kodas 188768730, Juridinių asmenų registras
Tel. / faks. (8 427) 69052,
el. paštas info@kelme.lt
E. pristatymo dėžutė 188768730
EBOLA protrūkis vakarų Afrikoje

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (toliau – ELPKC) duomenimis, Ebola hemoraginės karštligės protrūkis Vakarų Afrikos šalyse plečiasi. Nuo praėjusių metų pabaigos iki 2014-08-08 keturiose Vakarų Afrikos valstybėse (Gvinėjoje, Liberijoje, Sierra Leone, Nigerijoje) užregistruoti 1779 įtariami ir patvirtinti Ebola ligos atvejai, iš jų 961 mirties atvejis. Bendras mirštamumas 54 %.

Viruso ir ligos charakteristika

Ebola hemoraginė karštligė (EHK) – tai sunki, dažnai mirtina žmonių, laukinių gyvūnų liga, kurią sukelia Ebola virusas. Iki ligos požymių pasireiškimo užsikrėtęs asmuo viruso neplatina. Viruso transmisija nuo žmogaus žmogui vyksta per tiesioginį nesaugų kontaktą su ligonio, mirusiojo nuo EHK krauju ir/ar kūno skysčiais, ekskretais. Užsikrėtimas galimas nuo tiesioginio kontakto su laukiniais gyvūnais, šio viruso nešiotojais.

Ebola virusas nėra labai atsparus aplinkos veiksniams, jautrus chloro turinčioms dezinfekcinėms medžiagoms.
Inkubacinis EHK periodas yra 2 - 21 d. Liga prasideda staiga, pasireiškia šiais požymiais:

  • ūmus karščiavimas, mialgijos/artralgijos, galvos skausmas, išsekimas, nuovargis (pirmą ligos savaitę);
  • pykinimas, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas, krūtinės skausmas, ryklės uždegimas, žagsėjimas;
  • makulopapulinis bėrimas (5 diena nuo simptomų atsiradimo pradžios);
  • hemoragijų požymiai;
  • šviesos baimė, konjunktyvitas, limfadenopatija, hepatitas, pankreatitas;
  • CNS disfunkcija;
  • šokas, išsėtinė intravaskulinė koaguliacija (antrą-trečią savaitę nuo simptomų pradžios).

Komplikacijos: artralgijos, parotitas, orchitas, klausos praradimas ir kt.
Specifinio gydymo nėra. Vakcinos nėra.

Infekcijos rizika ir higieninės atsargumo priemonės

Infekcijos plitimo rizika bendruomenėje yra vertinama kaip maža, jei nėra tiesioginio nesaugaus kontakto su ligonių ar mirusiųjų krauju ir/ar kūno skysčiais. Didelė užsikrėtimo rizika yra per pažeistą odą, gleivines, įsidūrimus. Virusas gali patekti per pažeistą odą kontaktuojant su aplinkos daiktais, kurie užteršti ligonio krauju, kūno skysčiais.

Virusas neplinta per aplinkos daiktus, neužterštus krauju ar kūno skysčiais, jo neplatina moskitai.

Virusas sunaikinamas choro turinčiomis dezinfekuojančiomis medžiagomis, saulės spinduliais ar džiovinimu.

Per užterštus paviršius virusas gali būti platinamas sveikatos priežiūros įstaigose, tačiau bendruomenėje toks viruso plitimas galimas tik artimoje ligonio ar mirusiojo aplinkoje.

Grėsmės vertinimas Europos Sąjungai

Iki šiol filovirus šeimos virusų plitimo Europoje nebuvo užregistruota. Nuo pastarojo Ebola karštligės protrūkio Vakarų Afrikoje pradžios tarp keliautojų ar turistų, grįžusių iš viruso paveiktų šalių, ligonių neužregistruota. Atsižvelgiant į viruso plitimo ribojimo galimybes, rizika, kad virusas išplis Europoje yra vertinama kaip labai maža. Kita vertus, susirgimų EHK skaičiaus didėjimas Vakarų Afrikos šalyse sudaro sąlygas ir sąlytį turėjusių asmenų, tarp jų ir keliautojų, skaičiaus didėjimui. Dėl ilgo ligos inkubacinio laikotarpio (2 - 21 dienos) užsikrėtę asmenys gali atskristi į Europą.

Infekcijos perdavimo rizika Europoje nuo įvežtinio Ebola atvejo yra vertinama kaip labai maža atsižvelgiant į griežtas infekcijų kontrolės procedūras, visuomenės informuotumą ir prevencinių priemonių įgyvendinimą.
Gebėjimas anksti atpažinti atvejus ir nutraukti viruso plitimą Europoje yra pakankamas.
Viruso patekimas labiausiai galimas oro linijomis.

Oro kelionės iš nukentėjusių šalių

Tarptautinės oro transporto asociacijos (IATA) gairės, Tarptautinės sveikatos priežiūros taisyklės ir Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos nuostatai nustato išsamias taisykles, kaip valdyti įtariamą atvejį lėktuve.
Oro uostai paveiktose teritorijose įdiegė patikros priemones keleiviams, išvykstantiems iš paveiktų teritorijų.

Priemonės valdyti Ebola atvejį Europos Sąjungoje

Komisija dirba su šalimis narėmis per Sveikatos saugumo komitetus keičiantis informacija apie atitinkamas laboratorijas, transporto ir greitosios medicinos pagalbos paslaugas, specialistų konsultacijas.
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras nuolat atnaujina informaciją apie rizikos vertinimą. (www.ecdc.europa.eu)

Informacija specifinėms populiacijos grupėms

Keliautojams, vykstantiems į paveiktas šalis, patariama vengti tiesioginio nesaugaus kontakto su ligonių ar mirusiųjų krauju, kūno skysčiais, taip pat vengti kontakto su laukiniais gyvūnais.

Keliautojams, atvykusiems iš paveiktų šalių, patariama patiems stebėti savo sveikatos būklę ir nedelsiant kreiptis medicinos pagalbos atsiradus pirmiems ligos požymiais. Taip pat būtina pasakyti gydytojui apie buvusią kelionę ir kontakto pobūdį.

Atvykusiems iš paveiktų šalių keliautojams, neturintiems Ebola karštligei būdingų požymių, karantinas ar izoliavimas netaikomas.

Sveikatos priežiūros darbuotojams patariama griežtai laikytis infekcijų kontrolės reikalavimų.

Viruso plitimo rizika per keleivių bagažą yra vertinama kaip labai maža. Šiuo metu paveiktose šalyse vykdomas keleivių patikrinimas, siekiant užkirsti kelią karščiuojantiems asmenims patekti į lėktuvą. Jei ligonis būtų aptiktas lėktuve, apie jo bagažą turi būti informuotos antžeminės tikslinio oro uosto tarnybos tam, kad darbuotojai tinkamai naudotų asmenines apsaugos priemones, pvz., pirštines.

PSO paskelbė nepaprastą padėtį

Atsižvelgdama į situaciją Vakarų Afrikos šalyse, PSO 2014-08-08 paskelbė Ebola viruso epidemiją tarptautine ekstremalia visuomenės sveikatai situacija. PSO priemonių planas nukreiptas į kuo greitesnį viruso plitimo pažabojimą Afrikoje ir kaip galima efektyviau apsaugoti kitas šalis nuo viruso įvežimo.

 

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacija

 

  

Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai
Komentarų sąrašas
komentarų nėra
Atgal
Rajono meras
VACLOVAS ANDRULIS
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
29303101020304
Liepa
    2019     
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. paštą ir gaukite
mūsų naujienas pirmieji: